Gå til hovedområdet
Alle regionale museer i Schleswig-HolsteinAlle regionale museer i SH

Kontakt

Freilichtmuseum Molfsee
Hamburger Landstraße 97
24113 Molfsee, Tyskland

Museumsledelse
Dr. Wolfgang Rüther

Sekretariat
Sabine Anders
+49 (0) 431 659 66 12
sabine.anders@landesmuseen.sh

Besøgsservice
Information, reservering, booking
+49 (0) 4331 433 70 22
service@landesmuseen.sh

Fagdiscipliner

Stedfortræd. museumsdirektør, kurator på permanente udstillinger
M.A. Astrid Paulsen
+49 (0) 431 659 66 18
astrid.paulsen@landesmuseen.sh

Historiske bygninger, have- og landskabsarealer
Dr. Nils Kagel
+49 (0) 431 659 66 13
nils.kagel@landesmuseen.sh

Leder af samlingerne
M.A. Guntram Turkowski
+49 (0) 4621 9676 10
guntram.turkowski@landesmuseen.sh

Udvikling af uddannelses- og formidlingskoncepter  
Meike Roos
+49 (0) 431 659 66 29
meike.roos@landesmuseen.sh
Bemærk: Besøgsservice er ansvarlig for informationer og booking af de aktuelle programmer

Projektledelse, udstillinger i udstillings- og indgangsbygningen
Dr. Babette Tewes
+49 (0) 4621 9676 14/ +49 (0) 431 659 66 34
babette.tewes@landesmuseen.sh

Håndværk/ landbrug
Elke Knaus
+49 (0) 431 659 66 32
elke.knaus@landesmuseen.sh

Service

Eventmanagement
Johanna Gosch
+49 (0) 431 659 66 15
johanna.gosch@landesmuseen.sh

Presse
Frank Zarp (Ltg.)
+49 (0) 4621 813 208
+49 (0) 170 336 1424
frank.zarp@landesmuseen.sh

Silke Philipsen
+49 (0) 4621 813 196
silke.philipsen@landesmuseen.sh
(ma, ti, to, fr kl. 8-13)

Landesmuseen Schleswig-Holstein
schliessen
Rul op